Nastolení hormonální rovnováhy, úleva od PMS i klimakterických potíží

essential-oils-3084952_1280.jpg

Žena je perlou a aby se tak i cítila, musí mít v pořádku hormonální systém, včetně menstruace, a cítit se dobře i v době přechodu či v menopauze. Tradiční terapie vnímá ženu jako nositelku zázraku života. Pomocí bylin, vhodné životosprávy, správného dýchání a relaxace je možné obnovit přirozený životní cyklus ženy. Osobní schůzku si domluvte pomocí emailu tradicniterapie@gmail.com nebo telefonicky na 608 77 05 06. Těším se na Vás!

 

 

Strava je důležitá


Ať již vás trápí jakákoli nemoc, vždy je třeba pozastavit se nad jídelníčkem. Všeobecně platí, že jídlo by mělo obsahovat zdravé makro- a mikroživiny, krom toho by mělo vyvolávat správnou hormonální odezvu. To znamená, že aby tělo dobře spalovalo, nevylučovalo moc inzulinu, musí být jídlo správně sestavené. A poskládat je tak, aby vyvolalo zdravou hormonální odezvu, může být velmi jednoduché. Není třeba se bát změn a hledat v nich složitosti.

Problém může nastat, pokud nevíme, co je pro nás vlastně dobré. Pokud bude člověk s rychlým spalováním jíst vegansky a hlavně sacharidově, může si po čase vypěstovat vážné zdravotní problémy. Zřejmě nejhorší je, pokud máte v těle neustále zvýšenou hladinu inzulinu a nedostatek živin. Pokud má tělo málo živin, stává se závislé na cukru.

Často léčené ženské potíže TČM:


 

 • Předčasná menstruace

Ženy obtěžuje „neustálým“ krvácením a vyčerpává organismus. Z hlediska tradiční medicíny se u tohoto problému prolíná několik patologií:
 

 • Nedostatečnost

Obecně platí, že pokud jsou přítomny únava, bolest beder či kolenou, závratě, bledost, krev je světlá, vodnatá, bude se jednat o syndrom nedostatku. Je třeba doplnit energii Qi (čchi) a vyživit organismus.

 • Nadbytek

Předčasná menstruace může být způsobená i syndromem nadbytku. Krvácení bude výraznější, krev může být zahuštěná a obsahuje sraženiny či hlen. Ženu obtěžují večerní návaly horka, žízeň, akné, otoky. V tomto případě je nutné vypudit z těla nechtěnou substanci (horko, hlen).
 

 • Opožděná menstruace

Prodloužení cyklu stále postupuje, až menstruace zcela ustane (amenorea). Tradiční medicína opět nahlíží na problém z pohledu nedostatku či nadbytku a od toho se odvíjí výběr vhodných bylinných směsí a léčby:
 

 • Nedostatečnost

Jde-li o syndrom nedostatku, ženy většinou udávají slabší krvácení, bolest v bedrech a kolenou, někdy zimomřivost. Tělo je v tomto případě velmi vyčerpáno a šetří.

 • Nadbytek

Při syndromu nadbytku se často setkáváme i s blokádou energie. Menstruace přichází opožděně, krev je tmavá a obsahuje sraženiny, žena má premenstruační syndrom (PMS), pnutí v prsou. Menstruace bývá bolestivá. Principem terapie je v tomto případě energii rozhýbat. Kromě nadbytku v podobě blokády můžeme mít ještě nadbytek chladu či hlenu. Chlad se projeví zimomřivostí a častým močením, hlen například výtokem.
 

 • Bolestivá menstruace

Bolesti mohou být před menstruací, v jejím průběhu nebo po ukončení menstruace, podle příčiny, která je způsobuje. Nejčastěji se dle TČM u bolestivé menstruace jedná o tyto příčiny:

 • Stagnace energie jater

Nadměrné nebo nevyrovnané emoce (hněvu nebo deprese), které samotné dále vytvářejí stavy tísně, nebo naopak podrážděnosti a vznětlivosti, menstruaci často předcházejí, případně ji doprovází. Průvodními příznaky jsou často pocity rozpínání v prsou, podbřišku nebo pod žebry, častá potřeba vzdychat, nadýmání, dusivý pocit na hrudi. Bolesti jsou rozpínavé – před menstruací a po jejím začátku ustupují.
 

 • Stagnace krve

Tomuto stavu často předchází stagnace energie. Bolest je bodavá, fixovaná na jedno místo. Podbřišek je citlivý na dotek a žena nemá pocity rozpínání v hrudi a prsou.
 

 • Chlad v děloze

Chlad zpomaluje tok krve, která se zahušťuje. Doprovodními příznaky jsou často zimomřivost, studené končetiny, zpožďování (nebo až vynechání) menstruace, slabá a přerušovaná menstruace, tvorba otoků. Bolesti ustupují působením tepla.
 

 • Málo energie a nedostatek krve

Projevuje se „skrytými“ bolestmi břicha a beder, které se vyskytují v průběhu menstruace a přetrvávají i po jejím ukončení. Dalšími doprovodními příznaky bývá: fyzická únava, bledý obličej, závratě, bušení srdce, dechová nedostatečnost, nechuť k mluvení.
 

 • Výtoky

V případě výtoků je třeba léčit celý organismus a ne jen bakterie, které je vyvolávají. Protože pokud je organismus oslaben, bakterie mají šanci, ale pokud je organismus silný a má dobrou obranyschopnost, s bakteriemi si poradí. U výtoků pomůže cílená detoxikace zaměřená na odstranění nežádoucích bakterií z těla. Mnohdy postačí radikální několikatýdenní detox, který zbaví organismus candidy a nastolí harmonii.
 

 • Neplodnost

Čínská medicína pro problematiku neplodnosti rozvíjí léčebný systém už několik tisíc let a definuje dvě hlavní příčiny neplodnosti – nedostatek a blokádu. První případ se týká nedostatku rezerv v organizmu; taková žena vypadá tělesně v pořádku, ale energeticky je vyprahlá, anebo má málo vyživenou krev. Většinou se jedná o ženy s enormním fyzickým výdejem a o (třeba i bývalé) anorektičky. Na druhé straně blokáda mívá původ spíše v psychické rovině – ve špatných zážitcích z dětství, ve velkém stresu a podobně. Důsledkem jsou pak diagnózy jako neprůchodnost vejcovodů nebo imunologická neplodnost, kdy si tělo vytvoří protilátky vůči spermiím a ty jsou pak vnímány jako bakterie. V obou případech řešení neplodnosti tradiční medicína úspěšně používá metody fytoterapie, akupresury, relaxace apod.
 

 • Klimakterium

V klimakteriu (přechodu) se dle TČM jedná o potíže způsobené úbytkem vyživující a ochlazující esence. K hlavním příznakům patří návaly horka, vysušování sliznic a kůže, podrážděnost, nesnášenlivost horka, noční pocení, řídnutí kostí, citová nevyrovnanost. Nutné je doplňovat esenci a pročišťovat horko. Nejlépe by ženy měly začít podporovat ženskou rovnováhu již po 42. roce života.

Problémů s menstruací a ženskými hormony je mnohem více, ale na každý existuje pomoc.

photo-1544367567-0f2fcb009e0b.jpg

Více informací, různé tipy a doporučení najdete v textech na blogu

www.tradicni-terapie.cz

Menstruační potíže, klimakterium, neplodnost, hormony

Objednat se na celostní diagnostiku a terapii můžete prostřednictvím emailu:

tradicniterapie@gmail.com

banner_uzky_maly.jpg