Nastolení hormonální rovnováhy, úleva od PMS i klimakterických potíží

Žena je perlou a aby se tak i cítila, musí mít v pořádku hormonální systém, včetně menstruace, a cítit se dobře i v době přechodu či v menopauze. Tradiční terapie vnímá ženu jako nositelku zázraku života. Pomocí bylin, vhodné životosprávy, správného dýchání a relaxace je možné obnovit přirozený životní cyklus ženy. Osobní schůzku si domluvte pomocí emailu tradicniterapie@gmail.com nebo telefonicky na 608 77 05 06. Těším se na Vás!
Strava je důležitá
Ať již vás trápí jakákoli nemoc, vždy je třeba pozastavit se nad jídelníčkem. Všeobecně platí, že jídlo by mělo obsahovat zdravé makro- a mikroživiny, krom toho by mělo vyvolávat správnou hormonální odezvu. To znamená, že aby tělo dobře spalovalo, nevylučovalo moc inzulinu, musí být jídlo správně sestavené. A poskládat je tak, aby vyvolalo zdravou hormonální odezvu, může být velmi jednoduché. Není třeba se bát změn a hledat v nich složitosti.
Problém může nastat, pokud nevíme, co je pro nás vlastně dobré. Pokud bude člověk s rychlým spalováním jíst vegansky a hlavně sacharidově, může si po čase vypěstovat vážné zdravotní problémy. Zřejmě nejhorší je, pokud máte v těle neustále zvýšenou hladinu inzulinu a nedostatek živin. Pokud má tělo málo živin, stává se závislé na cukru.
Konkrétní tipy pro muže a jejich hormonální harmonii najdete zde.
Několik možností, jak zlepšit zdraví žen:
1. Masáže:
Ideálně chodíme jednou za měsíc na léčivou masáž. Každý den si pak masírujeme problematická místa, jako jsou body u kyčlí, kde pomocí balonku malého tvrdšího uvolníme vazy u sedacích kostí, svaly a vazy kolem kyčelních kloubů. Je vhodné přidat i promasírování chodidla ve stoje na balonku a naučit se správnému dýchání a zlepšit držení těla.
2. Strava:
Snažte se jíst co nejzdravěji, nebojte se solit, zvláště pokud máte projevy horkého sucha, pak menstruace nemohou přijít, i když tělo ještě nemá menopauzu, nebo je menstruace bolestivá. Vařte polévky, jezte slzovku nebo kroupy - ženy po 35. roce života by jich měly jíst hrst denně.
3. Cvičení:
Denně si zacvičte, protahujte, posilujte, choďte… Velmi vhodné jsou qi gong, jóga, taoistické tai ji, ale i tanec, plavání, procházky v lese, zkrátka co vás bude bavit. Jóga doporučuje pro udržení nebo obnovu zdraví cvičit také s rukama nahoře, s nohama nahoře a denně zpívat. V průběhu cvičení dbát o správné držení těla, volné dýchání, pevné pánevní dno.
4. Oleje:
Denně je vhodné si promasírovat celé tělo kvalitním olejem, nejlépe v jedlé kvalitě. Může být sezamový, nebo v létě i kokosový. Je to důležité pro proudění energie, krve, lymfy a pro dobrou náladu.
5. Dechové techniky:
Správné dýchání dělá zázraky. Trénovat můžete nejen dýchání do břicha, ale také prodlužování dechu, rychlé nadechování a vydechování nosem a cílené hýbání břišní stěnou - při nádechu ven, při výdechu dovnitř, aby se promasírovaly vnitřní orgány apod.
6. Práce s energií:
Malý nebeský okruh z klasické jógy (používá ho i qi gong): S nádechem bradu obloukem neseme dopředu a dolů, při tom polkneme a přitáhneme bradu do důlku mezi klíčními kostmi, zároveň zatáhneme pupík a sevřeme svěrače. Tím se energie z nádechu dostane do páteřního kanálu a začne stoupat nahoru, přes vrcholek hlavy, na špičku nosu a padala by dolů středem hrudníku zpět ke svěračům, kde klasická jóga dává postupné povolení svěračů, pupíku, krku a výdech, s výdechem se energie rozlije do celého těla. Hormonální jógová terapie ze špičky nosu radí uvědomit si orgán, který chceme pozitivně ovlivnit a výdechem uvolnit svěrače, pupík, krk a energie do toho orgánu doputuje. Soustředíme se na jeden a druhý vaječník, na oba vaječníky zaráz, pak na obličej a vlasy, na štítnou žlázu, do středu hlavy na hypofýzu a epifýzu – je to na vás, kam energii chcete poslat.
Často léčené ženské potíže TČM:
-
Předčasná menstruace
Ženy obtěžuje „neustálým“ krvácením a vyčerpává organismus. Z hlediska tradiční medicíny se u tohoto problému prolíná několik patologií:
-
Nedostatečnost
Obecně platí, že pokud jsou přítomny únava, bolest beder či kolenou, závratě, bledost, krev je světlá, vodnatá, bude se jednat o syndrom nedostatku. Je třeba doplnit energii Qi (čchi) a vyživit organismus.
-
Nadbytek
Předčasná menstruace může být způsobená i syndromem nadbytku. Krvácení bude výraznější, krev může být zahuštěná a obsahuje sraženiny či hlen. Ženu obtěžují večerní návaly horka, žízeň, akné, otoky. V tomto případě je nutné vypudit z těla nechtěnou substanci (horko, hlen).
-
Opožděná menstruace
Prodloužení cyklu stále postupuje, až menstruace zcela ustane (amenorea). Tradiční medicína opět nahlíží na problém z pohledu nedostatku či nadbytku a od toho se odvíjí výběr vhodných bylinných směsí a léčby:
-
Nedostatečnost
Jde-li o syndrom nedostatku, ženy většinou udávají slabší krvácení, bolest v bedrech a kolenou, někdy zimomřivost. Tělo je v tomto případě velmi vyčerpáno a šetří.
-
Nadbytek
Při syndromu nadbytku se často setkáváme i s blokádou energie. Menstruace přichází opožděně, krev je tmavá a obsahuje sraženiny, žena má premenstruační syndrom (PMS), pnutí v prsou. Menstruace bývá bolestivá. Principem terapie je v tomto případě energii rozhýbat. Kromě nadbytku v podobě blokády můžeme mít ještě nadbytek chladu či hlenu. Chlad se projeví zimomřivostí a častým močením, hlen například výtokem.
-
Bolestivá menstruace
Bolesti mohou být před menstruací, v jejím průběhu nebo po ukončení menstruace, podle příčiny, která je způsobuje. Nejčastěji se dle TČM u bolestivé menstruace jedná o tyto příčiny:
-
Stagnace energie jater
Nadměrné nebo nevyrovnané emoce (hněvu nebo deprese), které samotné dále vytvářejí stavy tísně, nebo naopak podrážděnosti a vznětlivosti, menstruaci často předcházejí, případně ji doprovází. Průvodními příznaky jsou často pocity rozpínání v prsou, podbřišku nebo pod žebry, častá potřeba vzdychat, nadýmání, dusivý pocit na hrudi. Bolesti jsou rozpínavé – před menstruací a po jejím začátku ustupují.
-
Stagnace krve
Tomuto stavu často předchází stagnace energie. Bolest je bodavá, fixovaná na jedno místo. Podbřišek je citlivý na dotek a žena nemá pocity rozpínání v hrudi a prsou.
-
Chlad v děloze
Chlad zpomaluje tok krve, která se zahušťuje. Doprovodními příznaky jsou často zimomřivost, studené končetiny, zpožďování (nebo až vynechání) menstruace, slabá a přerušovaná menstruace, tvorba otoků. Bolesti ustupují působením tepla.
-
Málo energie a nedostatek krve
Projevuje se „skrytými“ bolestmi břicha a beder, které se vyskytují v průběhu menstruace a přetrvávají i po jejím ukončení. Dalšími doprovodními příznaky bývá: fyzická únava, bledý obličej, závratě, bušení srdce, dechová nedostatečnost, nechuť k mluvení.
-
Výtoky
V případě výtoků je třeba léčit celý organismus a ne jen bakterie, které je vyvolávají. Protože pokud je organismus oslaben, bakterie mají šanci, ale pokud je organismus silný a má dobrou obranyschopnost, s bakteriemi si poradí. U výtoků pomůže cílená detoxikace zaměřená na odstranění nežádoucích bakterií z těla. Mnohdy postačí radikální několikatýdenní detox, který zbaví organismus candidy a nastolí harmonii.
-
Neplodnost
Čínská medicína pro problematiku neplodnosti rozvíjí léčebný systém už několik tisíc let a definuje dvě hlavní příčiny neplodnosti – nedostatek a blokádu. První případ se týká nedostatku rezerv v organizmu; taková žena vypadá tělesně v pořádku, ale energeticky je vyprahlá, anebo má málo vyživenou krev. Většinou se jedná o ženy s enormním fyzickým výdejem a o (třeba i bývalé) anorektičky. Na druhé straně blokáda mívá původ spíše v psychické rovině – ve špatných zážitcích z dětství, ve velkém stresu a podobně. Důsledkem jsou pak diagnózy jako neprůchodnost vejcovodů nebo imunologická neplodnost, kdy si tělo vytvoří protilátky vůči spermiím a ty jsou pak vnímány jako bakterie. V obou případech řešení neplodnosti tradiční medicína úspěšně používá metody fytoterapie, akupresury, relaxace apod.
-
Klimakterium
V klimakteriu (přechodu) se dle TČM jedná o potíže způsobené úbytkem vyživující a ochlazující esence. K hlavním příznakům patří návaly horka, vysušování sliznic a kůže, podrážděnost, nesnášenlivost horka, noční pocení, řídnutí kostí, citová nevyrovnanost. Nutné je doplňovat esenci a pročišťovat horko. Nejlépe by ženy měly začít podporovat ženskou rovnováhu již po 42. roce života.
Problémů s menstruací a ženskými hormony je mnohem více, ale na každý existuje pomoc - pokud pacient chce a spolupracuje, zázraky se dějí. Obvykle se ale jedná o běh na dlouhou trať.

Více informací, různé tipy a doporučení najdete v textech na blogu
Menstruační potíže, klimakterium, neplodnost, hormony
Objednat se na celostní diagnostiku a terapii můžete prostřednictvím emailu: