Kvalitní spánek bez chrápání,
nočních můr či pocení v noci

Nespavost, buzení, chrápání, noční můry, syndrom neklidných nohou, apnoe – v tradiční čínské medicíně má každý problém své řešení, i když pro každého jiné. Každá bytost je jedinečná a je třeba na ni nahlížet komplexně. A jak se dosyta vyspat? Objednat se můžete pomocí emailu tradicniterapie@gmail.com nebo telefonicky na 608 77 05 06.
Spánek je výsledkem přirozeného rytmu oběhu energie. Podle zkušeností starých mudrců je vhodné chodit spát nejpozději ve 23 hodin. Je to pro tělo ideální čas vrátit se k odpočinku, obnově a doplňování. Je to rovněž čas, kdy si tělo vytváří energii potřebnou pro fyzické a duševní aktivity v průběhu dne.
Dostatek spánku potřebují všechny orgány, ale nezbytný je především pro krev a játra, která krev skladují. Energie jater usměrňuje náladu, zažívání, menstruaci, snění, zrak, hladký tok energie po celém těle. Má na starosti strategické plánování i realizaci a vyživuje všechny pojivové tkáně od vazů až po nehty. Játra jsou na záporné emoce, jako jsou zlost a zášť, nesmírně citlivá. Pokud se lidé o játra dobře nestarají, snadno se rozčílí a nechají vyvést z míry. Pokud není jangová energie v játrech v rovnováze s jinovou energií v játrech, lidé mohou se v noci potit, mít noční můry, být náměsíční nebo mohou zažívat syndrom nepokojných nohou. Silná játra vyřeší mnohé sama.
Dalším důležitým orgánem, který krev vyživuje, jsou plíce. Plicní soustava se stará o dodávání kyslíku do těla, obranu proti infekcím a výživu pro kůži. Také pomáhá regulovat metabolismus vody a potravy. Není-li dostatek energie v plicích a ve slezině, tělo si nahromaďuje tuk a hlen, který může zablokovat dýchací cesty a vést k obstrukční spánkové apnoi (zástavě dechu). Plicím pomáhá např. lotos.
V případě potíží se spánkem tedy obvykle dochází k těmto situacím:
-
V organismu chybí krev
-
Krve je dost, ale je příliš přehřátá
-
Tělo je v přílišném nadbytku
-
Krev nemůže volně proudit a naráží na blokády
Každý z těchto stavů vyžaduje zcela jiný přístup a tedy konzultaci odborníka, který na základě vyšetření zjistí, o který model se jedná a jaký způsob nápravy bude pro konkrétního pacienta nejlepší. Jde o to organismus opravit, najít znovu rovnováhu.
Spánku prospěje:
-
Doplnění krve (andělika, řepa, maso, vejce, šťavnaté plody, ořechy)
-
Ochlazení (teplé mléko, jogurty, zelenina, ovocné šťávy)
-
Procházky v přírodě, relaxace, meditace, klid
-
Občasné adrenalinové zážitky (rozproudí zablokovanou energii)
-
Večeřet obilné kaše s dušenou zeleninou a slunečnicovými semínky
-
Večer nejíst maso, uzeniny, pálivé koření ani alkohol
-
V létě na pozdní večeři hodně zralý banán
-
Nepít kávu (někomu vadí i jen jedna denně)
-
Užívat hořčík v dobře vstřebatelné formě
Podle tradičních nauk je důležitá i doba spánku:
21. – 23. hodina – nejvhodnější doba zklidnění a uložení do postele. Tělesná energie Qi (čchi) prochází meridiány trojitého spalovače, který řídí funkce vnitřních orgánů. Trojitý spalovač řídí funkce v orgánech v hrudi, břiše a pánvi. Horní spalovač rozvádí kyslík a krev do zbytku těla. Prostřední spalovač vstřebává, metabolizuje a přetváří jídlo na živiny a spodní spalovač opětovně absorbuje vodu a vyvádí ze soustavy odpad.
23. – 3. hodina – energie Qi (čchi) proudí žlučníkem a játry, které upravují náladu a spánek, regulují zažívání a reprodukci, vyživují šlachy a vazy, podporují kosti. Zároveň je to doba, kdy se rozvíjí umění strategického plánování a zrak. Zdravý spánek v tomto čase předejde řadě zdravotních problémů, obzvláště u lidí, kteří trpí migrénami, fibromyalgií, depresemi, úzkostí, syndromem dráždivého tračníku, předmenstruačním syndromem, neplodností, fibroidy v prsou a děloze a jícnovým refluxem.
3. – 5. hodina – Qi (čchi) obíhá meridiány plic, které upravují dýchání a rozvádí kyslík do celého těla. Tato energie lidské tělo fyzicky posiluje. Jestliže trpíte alergiemi, smutkem, častými dýchacími a kožními problémy či častým močením, dbejte v tuho hodinu na kvalitní spánek. Energie plic dělá lidi fyzicky silnými a velmi citlivými na smutek.
Pod nespavostí se v tradiční čínské medicíně rozumí patologický stav, kdy jsou v noci
pozorovány různé poruchy spánku. Může jít o povrchní spánek, potíže s usínáním, příliš brzké
probouzení, tíživé sny, během nichž se spánek přeruší, a další symptomy.
Aniž bychom příliš zabíhali do starobylých textů TČM, lze rozlišit několik druhů nespavosti. U všech platí, že existuje úzká souvislost mezi vznikem nespavosti a prázdnotou yin a yangu ledvin.
1. nesprávné stravování
Příliš velký příjem potravy vždy vede k její stagnaci, následkem čehož vzniká tan a horko,
které se hromadí a míří vzhůru. Qi žaludku se v takovém případě zmocní neklid, qi se přestává
po dráze žaludku šířit obvyklým směrem, což způsobí nespavost, protože „kalná qi“ není
odváděna z hlavy. Kromě toho, nápoje jako čaj, káva nebo alkohol rovněž vyvolávají horko
žaludku, což se přirozeně odrazí na procesech aktivace a útlumu mozkové kůry. Víme, že dráhy žaludku procházejí právě přes hlavu a mozkové laloky.
2. nevyváženost „sedmi emocí“
Libovolná ze sedmi emocí, je-li nadměrná, způsobuje poruchy činnosti toho orgánu,
k němuž má tropismus, což vede k nespavost. Například nadměrný oheň poraní játra, způsobí
stagnaci qi jater a vznik ohně, a to se následně projeví na srdci. Duch srdce začne být neklidný, což vede k nespavosti. Lekavost či strach rovněž přes srdce a žlučník vyvolá neklid ducha a jeho zmatek a opět způsobí nespavost.
3. chronická nadměrná únava
Svou roli hraje spíše psychické přetěžování, které poraní slezinu a způsobí, že qi a krev
nejsou produkovány v dostatečné míře. V souvislosti s tím přestává být duch srdce vyživován,
což vede k nespavosti. Celkově je libovolným přetěžováním postižena slezina a srdce,
v důsledku čehož je narušen duch srdce.
4. dlouhotrvající vyčerpávající nemoci
Velká ztráta krve, silná menstruace a vysoký věk způsobují prázdnotu krve srdce. Duch
srdce se stane neklidným a vzniká nespavost. Totéž se děje, pokud kvůli nedostatečnému
vyživování srdce strádá yingqi. Důležité je, že při dlouhotrvajících chorobách strádá yin i yang
ledvin. Příčinou silného vyčerpání yin ledvin může být nadměrná četnost pohlavního styku.
V takovém případě nemůže prvotní yin organismu stoupat k srdci, oheň srdce se vymkne
kontrole a ztrácí se spojení mezi srdcem a ledvinami. Způsobuje to úpornou a obtížně
léčitelnou nespavost.
Proč chrápeme
Při chrápání dochází k vibraci v určité úrovni dýchacích cest a to buď v oblasti měkkého patra, nebo hltanu. Zúžené dýchací cesty vedou k rychlejšímu pohybu vzduchu, který pak naráží na stěny měkkého patra a tím dojde k chrápání. Dalším problémem může být snížení svalového napětí v hltanu anebo zhoršená nosní průchodnost.
Příčinami chrápání obvykle jsou:
-
Zhoršená nosní průchodnost (ucpaný nos)
-
Ochabnutí svalů v krku
-
Nadváha a obezita
-
Vnější vlivy (kouření, alkohol, potravinové alergie)
-
Vrozená anomálie
-
Špatná kvalita střev
Čínský profesor Wu Li údajně prohlásil: „Kdo chrápe, žije nezdravě“. Tradiční čínská medicína proto úspěšně léčí chrápání úpravou životního stylu. Nejprve se zaměřuje na střeva, protože v jakém stavu je tlusté střevo, v takovém jsou sliznice horních cest dýchacích.
Chrápání je ale nejčastěji způsobeno vlhkem a horkem ve středním ohništi, v dráze žaludku. Z hlediska tradiční čínské medicíny jde o stagnující hlen z žaludku, který stoupá v protisměru. Pokud horký Hlen zneklidňuje Ducha, tak ve spánku sebou často trháme a převalujeme se. Nepříjemné sny přecházejí až do nočních můr. Těžce chrápeme (a celkově cítíme ve svém těle tíhu). Je nám nedobře od žaludku a nemáme chuť na jídlo. Buší nám srdce, hlen máme v krku a v ústech cítíme lepkavo.
Proto je nutné se zaměřit také na odstranění horka a vlhka vhodnými bylinami a stravou – pomůže slzovka.
Večer je třeba dát pozor na večerní přehřátí organismu – alkoholem i sportem.
I tady je důležitá psychoterapie
Podrážděnost, deprese, úzkost, stres, nervozita… Najděte opět radost ze života! Pomocí léčivého jídelníčku a vhodně zvolených bylin umí TČM pomáhat i při hledání terapie psychických potíží.
Duševních a emočních poruch v moderním světě přibývá. A zřejmě se ani není čemu divit. Ženy jsou obvykle k melancholii či zoufalství náchylnější. Důvodem je jejich křehkost, ale také vyčerpání světem plným soutěživosti a stresu. Pak mohou přijít i sebevražedné myšlenky. Ani muži to ale nemají jednoduché a přibývá i psychických poruch u malých dětí!
Řešte své potíže včas a individuálně a objednejte se pomocí emailu tradicniterapie@gmail.com nebo telefonicky na 608 77 05 06.
Za depresí je podle tradiční medicíny problém v játrech. Vyčerpaná játra plodí přemíru ohně, který vyvolává agresivitu a hněv. Přílišné vyčerpání pak vede k útlumu a depresi.
Obvykle se jedná o jednu z následujících diagnóz:
-
Obraz stísněných jater = blokáda (způsobuje ji přísná výchova, úzké mantinely, stres, potlačený hněv, nenávist, frustrace, nesplněná přání, závist, žárlivost, ponížení, odmítnutí, opuštění, časový pres, nadměrný pocit zodpovědnosti, tréma, ale také dlouhodobá statická činnost s nutností jednobodové koncentrace
-
Obraz Tanu (hlenu) a ohně obtěžující srdce (příčinou jsou opět zraněné emoce, ale také nevhodná strava)
-
Tan (hlen) zabloudivší k otvorům srdce (často je zde vrozená nedostatečnost a špatná kvalita energie, zahleňující potraviny, dlouhé sezení, vnější vlhkost)
Od depresí uleví:
-
Hnědá rýže
-
Okurky
-
Jablka
-
Zelí
-
Mořská sinice Aphanizomenon flos-aquae
-
Jablečný ocet
-
Ostropestřec
Staří Číňané již tisíciletí znají silný vliv našeho myšlení a emocí na celkový zdravotní stav. Mnohaletým pozorováním přiřadili k jednotlivým orgánům emoční pochody, kterých nadměrnost může orgán sdružený s danou emocí uvést do stavu nerovnováhy a po jistém čase přivodit také jeho funkční poruchu. Platí to také opačně – postižení orgánu vyvolá po jistém čase převahu emocí s ním souvisejících.
Tradiční terapeuti rozlišují psychické problémy podle toho, zda jsou provázeny úzkostí nebo ne. V případě úzkosti říkají, že jde o touhu, která „zmenšuje srdce“ tak, že se do něj nevejde energie; cítíme, jakoby se srdce scvrklo do malého balónku. To se pak čínský lékař snaží energii rozhýbat. Pokud jde o deprese, pak se energie posiluje (a posiluje se konkrétně jin = yin). Blahodárný účinek na tento typ diagnózy má například kořen jedlé, velmi sladké odrůdy lilie.
V základním rozlišení dle TČM rozlišujeme především tyto depresivní stavy:
-
Stagnace Qi jater – deprese, náladovost, úzkost, frustrace, podrážděnost, napětí, předmenstruační napětí.
-
Stagnace Qi jater měnící se na oheň – úzkost, deprese, neklid, vznětlivost, pocit tlaku na hrudi, červený jazyk po stranách, žlutý povlak jazyka.
-
Horkost bránice – neklid, deprese, pocit úzkosti pod srdcem, nespavost, žlutý povlak jazyka.
-
Horkost hlenů zneklidňující ducha – neklid, deprese, podrážděnost, neklidný spánek, nadměrné snění, oteklý jazyk s lepkavým povlakem.
-
Stísnění a stagnace krve – neklid, deprese, neklid v noci, vznětlivost, neklidný spánek, hodně snů, fialový jazyk.
-
Stísnění Qi a hlenů – rozladěnost, střídání nálad, předmenstruační napětí, také mírné příznaky apatie, zapomínání jíst, zpomalené myšlení, poruchy spánku, povlak jazyka lepkavý.
-
Prázdnota krve jater způsobující stísnění Qi jater – předmenstruační napětí, pocity frustrace, napětí, podrážděnost před menstruací, pláč a únava po menstruaci, nespavost, bezcílnost, bledý jazyk.
-
Starost zraňuje mysl – deprese, zapomnětlivost, úzkost, nechuť cokoli dělat, sklíčenost, pláč, protahování a zívání, bledý jazyk, vlhký bílý povlak jazyka.
-
Prázdnota krve srdce a sleziny – zádumčivost, deprese, neustálé přemýšlení, bušení srdce, bázlivost, obtíže s usínáním, nechutenství, bledý jazyk.
-
Prázdnota yang srdce – deprese, zimomřivost, choulení se, nechuť cokoli dělat, zlost, bušení srdce, lekavost, nespavost, bledý jazyk.
-
Prázdnota yin s vyšleháváním prázdného ohně – deprese, večerní úzkost, nervozita, nespavost, červený jazyk.
-
Prázdnota yang ledvin – vyčerpanost, deprese, nechuť cokoliv dělat nebo jít ven, malátnost, zimomřivost, choulení se, nedostatek vůle a iniciativy, velmi bledý jazyk.
Zkuste se sami zamyslet, který typ poruchy postihuje právě vás. Spolu pak najdeme cestu k nastolení ztracené rovnováhy.
Léčit depresi pouze akupunkturou nebo fytoterapií, ale není ihned zcela úspěšné, přestože úleva bývá pro pacienty obrovská. K úplnému a ne jen dočasnému vyléčení je třeba také odborná psychoterapie u vystudovaného psychoterapeuta, která pomůže nastavit myšlení vhodnějším a pozitivnějším směrem. Zkušený terapeut doporučí vhodné byliny, které pomohou nastolit v organismu rovnováhu, a současně podpoří i léčbu psychiky.
Nutné je také zapojit se aktivně, chodit na procházky, tančit, zpívat, zkusit dynamické meditace, jógu, čchi-kung apod.

Více informací, různé tipy a doporučení najdete v textech na blogu
„Spánek, nespavost, vyčerpání, chrápání"
Objednat se na celostní diagnostiku a terapii můžete prostřednictvím emailu:
telefon: 608770506